Harju XXII Maakaitsepäev on tämavu Kiili vallas

Harju Maakaitsepäeva ajalugu viib meid aastasse 1996 ja Rae valda Jüris. Isamaalise ürituse lipukirjaks sai „Mees, sa pead kodu kaitsma!".

Maakaitsepäeva üldine eesmärk oli ja on tutvustada Eesti elanikele ja eelkõige meie noortele eriteenistuse ja kaitsejõudude ülesehitust ning julgeolekualast kaitsevõimet. Maakaitsepäeva viiakse igal aastal läbi erinevas Harjumaa omavalitsuses, sel korral Kiili vallas.

23. juuni algab pärgade asetamise tseremooniaga vabaduses langenute mälestuseks Jüri kiriku juures. Kõneleb koguduse õpetaja Tanel Ots, mängib Tallinna Tuletõrjeühingu Puhkpilliorkester peadirigent Aigar Kostabi juhatamisel.

Pärast tseremooniat, algusega kell 11 on Kiili Gümnaasiumi staadionil operatiiv- ja kaitsejõudude pidulik rivistus ja jalutuskäik.

Põnevust täis päev
Kell 12 avab päevajuht Madis Milling Kiili pargis Harju XXII Maakaitsepäeva ja annab ülevaate programmist.

Sportlased stardivad võidupühale pühendatud traditsioonilisele aastajooksule, mille pikkus sel korral on aastaarvust lähtuvalt 2017 meetrit.

Maakaitsepäeval on võimalik külastada kaitseväeüksuste ja eriteenistuste tehnika, varustuse ja relvastuse näitusi. Toimub eriüksuste ajaloolise ja tänapäevase varustuse esitlus. Harju maleva naiskodukaitsjad pakuvad enda valmistatud sõdurisuppi.

Poolteist tundi kestvad demolahingud on päeva põnevaimad. Tööd ja tehnikat demonstreerivad ajalooklubi Front Line Eesti MTÜ, Kaitseliidu Harju malev, Põhja päästekeskus koos vabatahtlike pritsimeestega ning politsei ja kiirreageerijad.

Näha saab kurjategijate kinnipidamist, kustutustöid ja II maailmasõja teemalisi lahinguid. Tõelise elamuse pakub Politsei- ja Piirivalveameti eriüksus, keda loodame näha koos kiirreageerijate ja helikopteriga.

Maakaitsepäeva lõpus annab maavanem Ülle Rajasalu Harjumaa omavalitsusjuhtidele üle võidutule, mille süütas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaidi Rakveres.

Harju Maakaitsepäev on Harju maakonna aasta suursündmus, kuhu tasub tulla terveks päevaks ja kogu perega. Kohtumiseni 23. juunil Kiili vallas!

Jane Gridassov
Harju Maavalitsuse avalike suhete nõunik