Kes me oleme ja kust tuleme?

Saue linn on viimastel aastatel investeerinud linna heakorda ja kergliiklejate heaolusse.

Koostöös Saue valla ja Keskkonna Investeeringute Keskusega (KIK) rajasime esmalt 2015. aastal Keila maanteelt algava mööda Välja tänavat kulgeva ja Vana-Keila maanteel lõppeva valgustatud kergtee lõigu. Kergtee äärde on loodud puhkekohad pinkide ja prügikastidega.

Möödunud aastal sai KIK-i kaasrahastusega pargi-ja reisi-projekti raames välja ehitatud auto- ja rattaparkla, kuhu on paigaldatud sama firma pingid ja prügikastid, suur linna välikaart ja avalik teadete tahvel.

Hetkel on käimas Saue mõisa pargi ümber kulgema hakkava kergtee projekteerimine. Seegi tee on mõeldud puhkekohtade ning muidugi säästliku ja targalt juhitava leedvalgustusega.

Lähitulevikus on plaanis ühendada Meistri tänav Tammetõru ja Laanesoo tänavaga. Eraldi projekteerimist ja ehitamist ootab Keila maantee äärne kergliiklustee. Mõlema projekti finantseerimine on planeeritud koos Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega.

Kõiki ülaltoodud tegevusi seob üks ja ainus eesmärk - muuta linnapilt kaunimaks ja elanikele kodusemaks. Kahjuks on ilu ja kodu mõiste eri inimeste jaoks väga erinev. Osa linlasi arvab, et „tore" on omalt poolt panustada. Vastavalt võimetele.

Viimasel ajal on grafomaania Saue linnas eriti hoogustunud. Ei oskagi öelda, millega see seotud on - kuu faaside või kliimamuutustega. Siit mõned stiilinäited.

Ülalmainitud linna välikaart sai vaevu paar nädalat üleval olla, kui juba „kaunistasid" seda svastilised kujutised. Uued puhkepingid paigaldasime sel korral kohapeal valatud betoonalustele, mida harjati spetsiaalselt, et tagada libisemiskindlus.

Kuigi betooni kivistumisaeg oli napilt kaks tundi, suutis kellegi „ergas vaim" tekitada sellesse sügavmõttelise soome-inglisekeelse sententsi. Töövõtja juhtus olema arusaaja inimene. Võttis vaevaks, tuli uuesti kohale, tegi vigade paranduse …

See aga osutus täiesti asjatuks. Ilmselt jälgiti töömehe ponnistusi juba varakult kannatamatult kõrvalt, et siis töö valmides kohale tormata ja mõttetu mõttetera uuesti tasandussegusse jäädvustada (fotol). No suurepärane saavutus! Et parklas on videovalve, on isiku tuvastamine antud edasi politseile.

Lähinädalal oli plaanis 2015. aastal paigaldatud pinkide laki hooldus, kuna päike on vahepeal oma töö teinud. Pingid iseenesest on valmistatud ilmastikukindlast väärispuidust - lakk on vajalik vaid määrdumise ärahoidmiseks.

Kui seni olid pingid kenasti puhtad, siis möödunud nädalavahetusel on kaitseta jäänud pink korraliku maalingu saanud (fotol). Hinnapäring sai tehtud lakikihi taastamiseks. Nüüd ilmselt tuleb pingi maaletoojast hooldajal pakkumist oluliselt korrigeerida.

Head linlased! Kui tulevikus juhtute kohtama tegutsevaid „tänavakunstnikke", kutsun teid üles korraks peatuma ja eneselt küsima: „Kes ma olen? Kust ma tulen?" Kas see on tõesti ükskõik? Ma ei usu seda. Fotod: Kati Kuldmaa

Riho Rüüson
Ehitus- ja planeerimisvaldkonna juht