Selgus Saue uue ühendvallamaja ideekavand

Saue ühendvallamaja arhitektuurivõistluse tulemused selgusid 11. mail. Konkursi võitis ideekavand „Triangel", mille autorid on Karli Luik ja Johan Tali arhitektuuribüroost Kontekst ab OÜ. Uue vallamaja valmimist on loota kõige varem 2018. aasta lõpul või 2019. aasta esimesel poolel, see kerkib Keskuse pargi ja Grossi poe vahelisele alale Saue linnas.

Žürii põhjenduses seisab, et tegemist oli võistluse kõige julgema ideega, ruumilises mõttes omapärase ja silmapaistva lahendusega. Väljak on loodud nutikalt, ka autod on õnnestunult paigutatud. Tekitatud on esindusväljak, mis Sauel täna puudub. Hoone on kompaktne ja samas päikesele avatud, paiknedes ilmakaarte suhtes õigesti. Kihiline fassaad annab hoonele tugeva iseloomu, selle välisviimistlus - Eestis vähekasutatud, kuid Jaapanis laialt levinud yakisugi tehnika (söestatud puidu kasutamine) -, on originaalne ja väärikas, kuid žürii hinnangul ei kaotaks hoone ka teiste viimistlusmaterjalide kasutamisel oma nägu.

Žürii liikme, arhitekt Ott Kadariku sõnul saab uuest vallamajahoonest Saue jaoks oluline maamärk ja objekt, mida tullakse vaatama. „Hoone tekitab emotsiooni ja ilmselt ka küsimusi, kuid selline omanäoline arhitektuur on siia keskkonda vajalik ja oodatud," märkis Kadarik. „Ruumilises mõttes on tegu kultuurse ja professionaalse tööga, kõik on põhjendatud ega mõju pingutatult."

„Edumeelse ja parimat teenust osutava valla toimimise alus on kõrge kvalifikatsiooniga personal, väga hea töö ning teenuste osutamise keskkond. Konkursi žürii ootuseks oli uudse, linnapilti hästi sobituva ning samal ajal eripäraga silmatorkav vallamaja. See peab olema koht, kuhu tahetakse tööle tulla. Žürii hinnangul on võidutöös esindatud kõik need omadused," kinnitas žürii esimees, Saue linnapea Harry Pajundi.

Arhitektuurikonkursile laekus 12 ideekavandit. Võistluse preemiafond oli 30 000 eurot.

Arhitektuurivõistlusel pälvis II koha ideekavand „Tuljak", mille autorid on Anto Savi, Jürgen Lepper ja Margus Soonets arhitektuuribüroost BOA OÜ.

III preemia läks ideekavandile „Kevad tuleb", autorid Ivar Lubjak ja Maria Pukk arhitektuuribüroost Eskapist OÜ.

Ergutuspreemiate vääriliseks tunnistas žürii ideekavandid „Viil" (autorid Tõnu Laanemäe ja Martin McLean büroost Symptom Arhitekt OÜ) ja „Draakon" (autorid Olavi Jõesaar, Juhan Põld, Siim Soiver ja Margus Veskimeister büroost AA Arhitektid OÜ).

Väljapanek premeeritud töödest on Saue Linnavalitsuse teisel korrusel avatud 24. maist kuni 14. juunini.

Ideekonkursi žürii esimees oli Saue linnapea Harry Pajundi ning liikmed Urmas Elmik Saue Linnavalitsusest, Kalle Pungas Saue Vallavalitsusest, Hannes Orgse Kernu Vallavalitsusest ja Peedo Kessel Nissi Vallavalitsusest. Eesti Arhitektide Liidust kuulusid žüriisse Ott Kadarik; Pelle-Sten Viiburg, Indrek Saarepera, Egon Metusala ja Mihkel Tüür.