Informatsioon bussiliini 191 Tallinn-Saue kohta

Saue Linnavalitsus jagab infot, millised on teadaolevad arengud bussiliinil 191 alates 25. augustist 2017. Tegu on hetkeseisuga, millega linnavalitsus täna tegeleb - kindlasti tuleb lõpliku variandi kohta täpne informatsioon.

Bussiliini teema tuli linnavalitsuse jaoks kriitilisena lauale hetkel, kui Hansabuss teatas, et liini teenindamine kommertsalustel on mittetasuv. Probleemi olemus seisneb selles, et reisijate olulisest vähenemisest tulenevalt on vähenenud rahavoog, millega liini üleval pidada (bussijuhtide palgad, kütus, busside hooldus jne) ning sealjuures ka kasumit teenida.

Arvestades bussiliini olulisust Saue linna elanikele, kaasas linnavalitsus kohe endale appi Harjumaa Ühistranspordikeskuse (ÜTK), kellelt on saadud igakülgset abi ja toetust.

Praeguseks teadaolevad asjaolud, millest linnavalitsus oma töös lähtub
Hansabussi viimane bussiliini 191 teenindamise kuupäev on 25. august 2017.

Saanud info olukorrast, jõudis linnavalitsus Harjumaa ÜTK-ga otsuseni, et taotleme riigilt uuesti võimalust avada Tallinn - Saue liinil maakondlik avalik bussiliin, mis sõidab liinikilomeetri hinna põhiselt, ning sellise liini püsima jäämine sõltub rahaliselt vähem reisijate arvust – mitte et reisijate arv ei oleks tähtis. Mida rohkem on pileteid ostvaid reisijaid, seda väiksem on surve riigi ja linna kassale. Avaliku bussiliini rahastus põhineb kolmel komponendil: riigi toetus, piletite müük ja linna kaasrahastus.

ÜTK ja linnavalitsuse pöördumisele tuli riigilt (st Maanteeametilt) positiivne vastus, et liinile tuleb 30% riigi toetus ja ÜTK saab korraldada vedaja leidmiseks hanke.

Hange on välja kuulutatud ja pakkumuste tulemused selguvad 14. augustil 2017. Eeldatav uue operaatori teenindamise alguse kuupäev on 18. september 2017.

Mis saab vahepealsest ajast?
Hetkel töös olevaks variandiks on Saue siseliini käivitamine, mis sõidaks päripäeva mööda olemasolevat bussimarsruuti, väljudes Tallinna ringteele Olerexi ristmikult ja siseneks uuesti linna Tõkke tänava kaudu. Liini algus- ja lõpp-peatus on Saue raudteejaam. Hommikupoolne teenus toimuks arvestusega, et sõidetakse bussiga raudteejaama ja siis rongiga Sauelt välja. Õhtupoolne teenus toimuks arvestusega, et sõidetakse rongiga Sauele ja siis bussiga edasi. Piletimüüki ei toimuks, kõikidele sõitjatele oleks siseliinil tasuta sõiduõigus. Linnavalitsus on saatnud siseliini käivitamise hinnapäringud üheteistkümnele bussifirmale.

Saue Linnavalitsus teeb kõik selleks, et bussiühendus Tallinnaga säiliks. Vabandame ette Tallinn –Saue liini 191 katkestusest tekkida võivate ebamugavuste pärast.

Küsimused: saue@saue.ee.