Tänavused kaunid koduaiad - erinevad ja võluvad

Juulialguse vihmaste ilmade keskele mahtus ka üks päikeseline päev, mil Saue linna kauni kodu konkursi hindamiskomisjon oli tutvumas tänavuste kaunite koduaedadega.

Otsuste tegemisel lähtub konkursikomisjon Eesti Kodukaunistamise Ühenduse konkursi „Eesti kaunis kodu" hindamiskriteeriumitest.

Komisjon leidis, et tunnustatud koduaiad vastavad neile igati. Aedades on loodud terviklik ruumilahendus, need on heakorrastatud ja maitsekalt haljastatud, kasutatud väikevormid harmoneeruvad elamu ja ümbrusega. Eraldi tunnustamist väärib seegi, et ühegi konkursile esitatud aia kujundamisel ei olnud kasutatud professionaalsete maastikuarhitektide abi.

Tunnustuse osaliseks said

• Karin Kuldmetsa ja Airo Aini koduaed aadressil Maastiku 12;
  • Grete ja Tarmo Kooseri koduaed aadressil Kesa 10;
  • Triin ja Toomas Rootalu koduaed aadressil Melissi 2/8.
Komisjon tõi välja erinevaid märksõnu iga koduaia osas.

Kesa 10 aias võib esile tõsta head tsoneerimisoskust hästi korraldatud aiamaa ja lastealaga. Ühtlasi kiidab komisjon pererahvast teadliku lähenemise eest vana aia uuendamisel ja püsirohelise kõrge heki rajamise eest elamuaia ning vastasasuva Saue Gümnaasiumi vahele.

Maastiku 12 koduaed oli konkursile esitatuist kõige terviklikuma ruumilahendusega ja väga hubane. Oskuslikult olid aeda paigutatud nii tarbe- kui iluaed. Ühtse terviku moodustasid väikevormid, sealhulgas piirded ja väravad, bassein ja välisvalgustus.

Aeda ilmestavad kivid olid toodud Lõuna-Eestis asuvast lapsepõlvekodust. Ka aiatagune riigimaa oli kenasti hooldatud ja võsast puhastatud. Aiatagused sarapuud olid pügatud ümarateks, tekitades hästimõjuva ansambli aiaga.

Melissi 2/8 puhul tõstis komisjon esile looduslähedust ja kõrghaljastuse koosmõju rajatud lillepeenardega. Hästi oli lahendatud tarbetaimede kasvatamine taimekastides. Aeda ilmestavad kivid olid kõik välja kaevatud territooriumi korrastamise käigus. Olgugi, et aed asub elava liiklusega tänavate ääres on kõrghaljastuse ja piirdeaiaga saavutatud eraldatus tänavamürast. On kiiduväärt, et kümne aastaga on sarapuuvõsast saanud kaunis ilu- ja puhkeaed.

Võitjaid tunnustatakse Saue linna tänukirja, meeneraamatu ja traditsioonilise messingplaadiga.