Uudised ja teated

« Tagasi

Kas sina oled silmapaistev?

Alanud on kuud, kui pimedal ajal liikuvad jalakäijad ja ratturid kõige enam õnnetustesse sattuvad.
 
Oled märganud, et autosõitjale jääb jalakäija või rattur sageli märkamatuks? Näha võib vaid helkurit. Just helkur on see, mis kaitseb. See ei ole iluasi, veel vähem mänguasi - helkur on odavaim elukindlustus.
 
Ja liiklusseadus kohustab kõiki - jalakäijaid, tervisesportlasi, rattureid või rulluisutajaid - end pimedal ajal helkuri või valgusallikaga nähtavaks tegema.
 
Millal ja kuidas kanda?
Et helkur säraks, peab sellele paistma valgus, kuna helkur peegeldab valgust tagasi. See efekt on parim pimedal ajal. Samas on sügisesed ja talvised päevadki hämarad. Seega on helkuri kandmine ka päevasel ajal hea mõte.
 
Jalakäijahelkur on soovitatav riputada 50-80 cm kõrgusele maapinnast ja mõlemale küljele. Et ohud varitsevad maa- ja linnakeskkonnas, ülekäigurajal, kõnniteel või bussitaskus ning maantee ääres kõndides või teed ületades, on soovituslik kanda korraga mitut eri funktsiooniga valgust peegeldavat toodet.
 
Ennast nähtavaks teha on lihtne ja võimalusi selleks on palju
Eri suuruse ja kujuga jalakäijahelkuri ning ohutusvesti kõrval on viimastel aastatel enda nähtavaks tegemise vahendite hulka lisandunud innovaatilisi lahendusi, mis pakuvad iseseisvalt või koos klassikalise helkuriga pimedal ajal liikudes tõhusat kaitset.
 
Helkiv aerosool, laetav helkur, rattasusside katted, helendav seljakotikate, helkurlõngast ja -niidist tooted, helkurkleebised, helendav teip, helkurribadega kindad, helkurpulgad jalgratta kodaratele, ratta märgutuled, kodara- ja rattahelkurid, LED jalanõud, rullhelkur, pehme helkur, helkurpross ja helkurtraksid - valik on sinu. www.silmapaistev.ee
 
Milline on sertifitseeritud helkur?
Helkurtoodet ei tasu valida hinna järgi, vaid selle põhjal, kas märgistusele esitatavad nõuded on täidetud ja kas helkuri suurus on lubatu piires. Sertifitseeritud toode on läbinud laboratoorse peegelduvusomaduste mõõtmise ja selle valgust peegeldav pind on piisava suurusega, tagamaks pimeda ajal märgatavust.
Pakendil peab olema kirjas
  • Toote nimetus: kui pakendil puudub nimetus „helkur", ei pruugi olla tegemist kvaliteetse helkuriga.
Andmed tootja kohta
  • CE – vastavusmärgis tootel või selle pakendil.
  • Viide standardile EN 13356:2001. See sätestab nõuded helkuri kvaliteedile. Helkuril peab olema peegeldavat pinda vähemalt 15-50 cm² ühe külje kohta. Samuti on standardis määratud helkuri reflekteeriva ala tagasipeegeldumise omadused. Eelista alati pigem suuremaid kui väiksemaid helkureid. Jälgi, et helkuri pinnal olev kiri või trükipilt ei oleks ülemäära suur ega ei kataks kogu helkurit.
  • Eestikeelne kasutusjuhend teksti või pildina.
 
Maanteeamet
 
Üks võimalus end nähtavaks teha – helendav seljakotikate. Foto: www.silmapaistev.ee