Raamat „Postkastid õrrel. Külakirjad Saue vallast“ on saadaval linna postkontoris

Naabrite tegemised on kaante vahele pannud kirjamees Peeter Sauter, aga lugemiseks sobivad need lood halduspiiridest hoolimata, sest peategelased on lihtsad inimesed, nende emotsioonid ja kogemused, armastused ja saatused.

Peategelane ses raamatus ei ole abstraktne geograafilises mõõtkavas väljendatav Saue vald. Ühe kogukonna identiteet peitub ju hoopis lihtsamas ja olemuslikumas - inimestes. Et nende lugusid ehedalt talletada, kutsuti kirjutama kirjanik Peeter Sauter. Usuti, et tema uitav, aga detaile märkav pilk ja kõrvalseisja vaade annavad raamatule vajaliku hingamise ja elulisuse. Fotokaameraga kulges Sauteriga kaasa Saue linna elanik Valdur Vacht.

Nii saigi sellest üks 2016. aasta suvine teekond külast külla, ühest koduuksest teiseni. Ei teatud ette, milliseid radu kirjanik ja piltnik tallavad, milliseid inimesi kohtavad ja milliseid jutte kuulevad.

„Postkastid õrrel. Külakirjad Saue vallast" on küll müügil Rahva Raamatu kauplustes, aga et selle kodu lähedalt kätte saaks, on need lettidele jõudnud postkontorites: Laagri, Ääsmäe, Nõmme, Saue linn, Saku, Harku ja Turba.

Raamat on oma olemuselt selline ladusa keelekasutusega lugemine. Ei ole seal üleliia statistikat ega numbreid ega ajalugu. Ei leia sealt vau-faktoriga fakte, et siin on kõige suurem see ja kõige ilusam too. On hoopis päris inimeste lood, põimitud pildid meie kõrval elavatest inimestest, kes kipuvad kõige ja kõigi kiuste õnnelikuks.

Anne-Ly Sumre
Saue Vallavalitsuse infojuht