Saue linn avab sünnipäeval mälestuskivi raudteepeatuse rajajatele

Saue linn tähistab pühapäeval, 27. augustil, 24. sünnipäeva traditsiooniliselt kodukohvikute ja meistrihoovidega. Tänavuse sünnipäeva teeb eriliseks mälestuskivi avamine Saue raudteepeatuse rajajatele kell 18.29, mil 145 aastat tagasi peatus Saue jaamas esimene rong.

Mälestuskivi on tänukummardus neile, kelle eestvedamisel valmis sügisel 145 aastat tagasi Tallinnast Paldiskisse kulgeval raudteeliinil peatus nimega Friedrichshofi platvorm, mis oli Saue mõisa toonane nimi. Aasta oli siis 1872.

Linnapea Harry Pajundi sõnul on keeruline üheselt öelda, kes ja miks võttis vastu tulevikku vaatava otsuse rajada peatus keset põlde, mõisate ääremaal. „Paiknesid ju Saue ja Vanamõisa küla peatusest kaugel eemal," mõtiskleb ta.

„Et raudteeliikluse areng oli tõusuteel, piisas sageli vaid sooviavaldusest, mille võisid teha kas äsja Saue mõisa omandanud Wilhelm von Straelborn, kes oli eraelus aktiivne raudtee kasutaja, Vanamõisas orbudekodu pidav Tallinna linn või hea tahte avaldusena hoopis Balti Raudtee Selts," pakub Pajundi välja kolm võimalikku kandidaati, aga võib-olla oli veel keegi neljas või viies.

Nii või teisiti – peatus andis olulisima tõuke Saue piirkonna edenemisele. Elanikkond kasvas. 1920. aastateks oli jaama ümber kerkinud aedlinn, 1939. aastal kavandati asula korrapärasuse seisukohalt ehituspiirkonna laiendamist. Sellele pani sõda küll piiri, ent juba 1950. aastatel hakkas Saue taas kiiresti kasvama.

Täna ligi 6000 elanikuga Sauele omistati linna staatus 25. augustil 1993.

Raha rongipeatuse rajamise jäädvustamiseks on kogutud heategevusliku koogimüügiga linna varasematel sünnipäevadel. Tänavu kevadel algatasid Saue koduloolased rahakogumise mälestuskivi fondi, seetõttu võib kivi pidada kingituseks Saue linna elanikelt.

LC Saue paigaldas mälestuskivi juurde pingi EV100 kingituseks. Kivi valmimist finantseeris ka linn.

Töö teostasid skulptor Gea Sibola Hansen ja kiviraidur Brian Hansen. Kivi tagumisel küljel on säilitatud looduslik voolujooneline kontuur, esiküljel on kaks tahku. Ühel neist tekst „Tänutundega Saue rongipeatuse rajajatele. 1872", teisel tahul Saue rongijaama kontuur ja raudtee.

Kivi avamisele eelneb kodukohvikute päev. Hommikust alates tegutseb üle linna 40 kohvikut, meistrihoovi ja töötuba. See on rekord. 2014. aastal, mil Sauel kohvikutepäev alguse sai, oli kohvikuid vaid 13. Kohvikud panevad aedades-hoovides-tänavatel püsti peamiselt linnaelanikud ise, aga ka asutused ning igal aastal on väljas olnud Saue kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad.

Uudsena saab kohvikutepäeval liigelda Navicupi telefonirakenduse abil. Android telefoni või tahvelarvuti omanikel on võimalik endale Saue kohvikutepäeva äpp telefoni tõmmata. Seda saab alla laadida Google Play poest.

Päeva lõpetab sünnipäevapidu jaanituleplatsil, mis tänavu päädib Koit Toome kontserdiga.

Lisainfot saab Facebooki lehelt Kodu Kohvikute Päev