Tulemas on nimega nimetu festival

1. juulil toimub Sauel neljandat korda laulupeoliikumisega seonduv, iga kord uue nimega olnud puhkpilliorkestrite festival.

Kaks viimast festivali said nime laulupeokavas olnud puhkpilliorkestrite teose järgi. Tänavune nimi „Tormakas algus" on jätk varasematele: „Puhu tuul" (2011) ja „Tulgõ kokko" (2014). Festivali traditsioon algas aastal 2009 pealkirja all „Mõte saab teoks".

Tuleb tunnistada, et esimese laulupeo (1869) sünni juures olnud puhkpilliorkestrid on edasise rahvusliku liikumise traditsioonide kajastustes pälvinud teenimatult vähe tähelepanu.

Sestap tekkiski 2009. aastal puhkpilliorkestrite üldjuhtide (Margus Kasemaa, Hando Põldmäe, Valdo Rüütelmaa, Ants Oidekivi, Harry Illak) peades mõte, et orkestrite suurepärast kontsertkava võiks täiendavalt ette kanda eraldi mõnel festivalil.

Ideest haaras kinni HNPO mänedžer, Saue Muusikakooli direktor Kristiina Liivik. Mõte sai teoks Sauel, vahetult enne suurt laulupidu „Üheshingamine". Hulk orkestreid esitas Saue tammikus jaanituleplatsi festivalikontserdil kontsertprogrammi, mille kulminatsiooniks kujunes laulupeoks ettevalmistatud teoste ühisettekanne.

Tulemus tasus kuhjaga selleks tehtud pingutusi. Pillimehed vennastusid lava taga hoogsalt. Koondorkestri moodustamiseks oldi tuttavad kaaslastega teiste orkestrite pillirühmast.

See sotsialiseerumine osutus 2009. aasta laulupeo ettevalmistamisel ühendorkestrile tohutut lisaenergiat andvaks.

Toona toimus ühendorkestri lavale seadmises põhimõtteline muudatus. Mängijaid ei paigutatud lavale enam orkestrite kaupa, vaid koondati üheks orkestriks pillirühmadena.

Tänavuse festivali toimumiskoht on Saue Keskuse park. 1. juuli keskpäevast alates astub kolme tunni jooksul publiku ette kümmekond orkestrit. Kontserdi lõpetab taas orkestrite ühismäng. Selgitame välja kontserdipaladest publiku lemmiku, et 2019. aasta laulupeo kava kokkupanemisel enam arvestada publiku ootustega.

Ühendorkestrit dirigeerivad Hando Põldmäe, Ott Kask ja Bert Langeler. Saue lippu hoiab kõrgel Saue Muusikakooli puhkpilliorkestri ja Eesti Noorte Puhkpilliorkestri peadirigent Sirly Illak-Oluvere.

Tule 1. juulil Keskuse parki ja mõjuta arvamusega orkestrite repertuaari valikut järgmisel peo!

Harry Illak
Festivali „Tormakas algus" kunstiline juht